We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
UNI-T (UT58A) General Purpose Digital Multimeter
PKR 3,700.00
SKU
MD-00703
- Buy 5 for PKR 3,515.00 each and save 5%
- Buy 20 for PKR 3,405.00 each and save 8%
- Buy 50 for PKR 3,330.00 each and save 10%
UNI-T (UT58A) General Purpose Digital Multimeter
UT58 series is 3 1/2 general digital multimeters. With large screen, full function symbol display, input connection prompt, full range overload protection and unique appearance design, which becomes more superior performance of electrical instruments. It is suitable for measurement of smelting, communication, manufacturing, petroleum, national defense, electricpower, chemical industry and other industries. It’s an ideal tool for the maintenance and repair of the circuit / power equipment.
SPECIFICATIONS:
- DC Voltage(V): 200mV/2V/20V/200V/1000V
- AC Voltage(V): 2V/20V/200V/750V
- DC Current (A): 20μA/2mA/20mA/200mA/20A
- AC Current (A): 2mA/200mA/20A
- Resistance(Ω): 200Ω/2KΩ/20KΩ/2MΩ/20MΩ/200MΩ
- Capacitance (F): 2nF/200nF/100Μf
- Power: 9VBattery (6F22)
- LCD Size: 60×54mm
- Product Color: Red and Grey
RELATED DOCUMENTS:
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X UNI-T (UT58A) General Purpose Digital Multimeter
| Weight (KG) | 0.020000 |
|---|---|
| Manufacturer | UNI-T |
| Power | 9VBattery (6F22) |
| Channel Amount | NA |
| DC Voltage (V) | 200/2/20/200/1000 |
| AC Voltage(V) | 2/20/200/750 |
| AC Current (A) | 2m/200m/20 |
| DC Current (A) | 20μ/2m/20m/200m/20 |
| Operating Voltage | 9V |
| Inductance | NA |
| Capacitance (F) | 2n/200n/100μ |
| Resistance (Ω) | 200/2K/20K/2M/20M/200M |
| Range | NA |
| Target Distance | NA |
| Frequency | NA |
| Test Parameters | NA |
| Frequency Response | NA |
| Measurement Mode | NA |
| Display Count | 1999 |
| Output Impedance | NA |
| Duty Cycle | NA |
| Temperature Range (Min) | -40°C |
| USB/RS232 Interface | No |
| True RMS (TRMS) | No |
| Auto Range | Yes |
| Manual Range | Yes |
| Diode Test | Yes |
| Transistor Test | Yes |
| Continuity Test | Yes |
| Bluetooth Interface | No |
| Low Battery Indication | Yes |
| Relatively Measuring | No |
| Data Hold | Yes |
| Min-Max / Peak Hold | No |
| Auto Power-off | Yes |
| Overload Protection | Yes |
| Shockproof Protection | No |
| Backlight | Yes |
| "Analogue" Bargraph | No |
| Size (mm) | NA |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
UNI-T (UT139C) True RMS Digital MultimeterPKR 12,800.00 -
UNI-T (UT203) Ditgital Clamp Meter (400A/600V)PKR 12,300.00 -
UNI-T (UT612) Digital Handheld LCR Meter With 2.8" LCDSpecial Price PKR 19,380.00 Regular Price PKR 33,500.00 -
UNI-T (UT58C) Digital MultimeterPKR 4,500.00 -
UNI-T (UT33D) Digital MultimeterPKR 1,490.00 -
UNI-T (UT61E) Digital Multimeter With Auto RangeSpecial Price PKR 9,620.00 Regular Price PKR 10,650.00

