We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
UNI-T (UT203) Ditgital Clamp Meter (400A/600V)
PKR 12,300.00
SKU
MD-00581
- Buy 5 for PKR 5,035.00 each and save 59%
- Buy 10 for PKR 4,875.00 each and save 60%
- Buy 50 for PKR 4,770.00 each and save 61%
UT203 is a stable, safe and reliable 1999 Digital Clamp Meter. Full range overload protection and unique appearance design, which becomes more superior performance of electrical instruments.
UT203 is a stable, safe and reliable 1999 Digital Clamp Meter. Full range overload protection and unique appearance design, which becomes more superior performance of electrical instruments. It is suitable for smelt, manufacturing, petroleum, electric power, chemical industry etc. It’s an ideal tool for the maintenance and repair of the circuit, power equipment.
FEATURES:
- Auto ranging
- Diode
- Continuity buzzer
- Relative mode
- Data hold
- Full icon display
- Sleep mode
- Low battery display
- Input impedance for DC Voltage:10 MOhm
- Power: 9V bat. (6F22)
- Product size: 210 x 75.6 x 30mm
SPECIFICATIONS:
- DC Voltage: 400mV/4V/40V/400V/600V
- AC Voltage: 4V/40V/400V/600V
- DC Current: 40A/400A
- AC Current: 40A/400A
- Resistance: 400W/4kW/40kW/400kW/4MW/40MW
- Frequency: 10Hz~1MHz
RELATED DOCUMENTS:
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X UNI-T (UT203) Ditgital Clamp Meter (400A/600V)
| Weight (KG) | 0.020000 |
|---|---|
| Manufacturer | UNI-T |
| Power | NA |
| Channel Amount | NA |
| DC Voltage (V) | 400mV/4V/40V/400V/600V |
| AC Voltage(V) | 4/40/400/600 |
| AC Current (A) | 40/400 |
| DC Current (A) | 40/400 |
| Operating Voltage | NA |
| Inductance | NA |
| Capacitance (F) | NA |
| Range | 400~600A |
| Target Distance | NA |
| Frequency | 10Hz∽1MHz,10MHz |
| Test Parameters | NA |
| Frequency Response | NA |
| Measurement Mode | NA |
| Display Count | NA |
| Output Impedance | NA |
| Duty Cycle | 0.1%~99.9% |
| Temperature Range (Min) | -40°C |
| USB/RS232 Interface | No |
| True RMS (TRMS) | No |
| Auto Range | Yes |
| Manual Range | Yes |
| Diode Test | Yes |
| Transistor Test | No |
| Continuity Test | No |
| Bluetooth Interface | No |
| Low Battery Indication | Yes |
| Relatively Measuring | No |
| Data Hold | Yes |
| Min-Max / Peak Hold | No |
| Auto Power-off | Yes |
| Overload Protection | No |
| Shockproof Protection | No |
| Backlight | No |
| "Analogue" Bargraph | No |
| Size (mm) | NA |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
UNI-T (UT58C) Digital MultimeterPKR 4,500.00 -
Owon Digital Bluetooth Multimeter B35T With True RMSPKR 14,000.00 -
UNI-T (UT139C) True RMS Digital MultimeterPKR 12,800.00 -
VICTOR Digital Multimeter DMM VC890C+PKR 7,800.00 -
UNI-T (UT61E) Digital Multimeter With Auto RangeSpecial Price PKR 9,620.00 Regular Price PKR 10,650.00
