We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
UNI-T (UT139C) True RMS Digital Multimeter
PKR 12,800.00
SKU
MD-00565
UT139 Series digital multimeters are newly designed to offer users better performance and higher safety rating.
UT139 Series digital multimeters are newly designed to offer users better performance and higher safety rating. Totally over-load protection and unique structural design make it new type of multimeter with high performance/ price ratio and a best choice for electricians used in electrical maintenance and repairing.
FEATURES:
- True RMS for the whole series;
- Measure signals with varied frequency (VFC);
- Measure large capacitance up to 100mF;
- Optional AC/DC 60A current clamps in different models to measure current up to 60A(1mv=1A);
- NCV designed for the whole series, a necessity for electricians;
- AA1.5V*2(5) battery, easy for users to purchase and replace;
- Soft rubber holster is easy to stand 2m drop;
- Optional magnetic hanging strap offered to facilitate tests in special location;
- Fast to replace fuse, just by opening battery cover;
- Reliable with use of internal 2PCS fuses with high-breaking capacity;
- Protection against 600V input/1 minute from misconnection;
- Safety Rating: CAT III 600V.
SPECIFICATIONS:
- DC Voltage (V): 60mV/600mV/6V/60V/600V ±(0.5%+2)
- AC Voltage (V): 60mV/600mV/6V/60V/600V ±(0.8%+3)
- DC Current (A): 600uA/6000uA/60mA/600mA/6A/10A ± (0.7%+2)
- AC Current (A): 600uA/6000uA/60mA/600mA/6A/10A ±(1%+3)
- Resistance (Ohm): 600/6k/60k/600k/6M/60M Ohm ±(0.8%+2)
- Capacitance (F): 9.999nF/99.99nF/999.9nF/9.999?F/99.99?F/999.9?F/9.999mF/99.99mF ±(4.0%+5)
- Frequency (Hz): 10Hz-10MHz ±(0.1%+4)
- Temperature (°C): -40 °C~1000°C ±(1.0%+3)
- Temperature (°F): -40°F~1832°F ±(1.5%+5)
PHYSICAL DIAGRAM:

REALATED DOCUMENTS:
APPLICATIONS:
An ideal tool for equipment testing, maintenance and repair widely needed in electronics, electric power, schools, metallurgy, communications, manufacturing, petroleum, national defense, chemical industry, etc.
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X UNI-T (UT139C) True RMS Digital Multimeter
| Weight (KG) | 0.370000 |
|---|---|
| Manufacturer | UNI-T |
| Power | AA1.5*2 |
| Channel Amount | NA |
| DC Voltage (V) | 60m/600m/6/60/600 |
| AC Voltage(V) | 60m/600m/6/60/600 |
| AC Current (A) | 600μ/6000μ/60m/600m/6/10 |
| DC Current (A) | 600μ/6000μ/60m/600m/6/10 |
| Operating Voltage | NA |
| Inductance | NA |
| Capacitance (F) | 9.999n/99.99n/999.9n/9.999μ/99.99μ 999.9μF/9.999mF/99.99mF |
| Range | NA |
| Target Distance | NA |
| Frequency | 10Hz-10MHz |
| Test Parameters | NA |
| Frequency Response | NA |
| Measurement Mode | NA |
| Display Count | 6000 |
| Output Impedance | NA |
| Duty Cycle | 0.1%~99.9% |
| Temperature Range (Min) | -40°C |
| Temperature Range (Max) | 1000°C |
| USB/RS232 Interface | No |
| True RMS (TRMS) | Yes |
| Auto Range | Yes |
| Manual Range | Yes |
| Diode Test | Yes |
| Transistor Test | No |
| Continuity Test | Yes |
| Bluetooth Interface | No |
| Low Battery Indication | Yes |
| Relatively Measuring | Yes |
| Data Hold | Yes |
| Min-Max / Peak Hold | Yes |
| Auto Power-off | Yes |
| Overload Protection | No |
| Shockproof Protection | Yes |
| Backlight | Yes |
| "Analogue" Bargraph | No |
| Size (mm) | NA |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Owon Digital Bluetooth Multimeter B35T With True RMSPKR 14,000.00 -
VICTOR Digital Multimeter DMM VC890C+PKR 7,800.00 -
UNI-T (UT61E) Digital Multimeter With Auto RangeSpecial Price PKR 9,620.00 Regular Price PKR 10,650.00
