MeanWell - Switching Power Supply 348W 12V 29A - LRS-350-12
PKR 14,300.00
Only 5 left
SKU
MD-01212
  • 348W 12V 29A Single Output Switchable Power Supply 12 Volts 29 Amps Features
  • AC input range selectable by a switch
  • Withstand 300 VAC surge input for 5 seconds
  • No load power consumption
  • 1U low profile
  • High operating temperature, up to 70°C
  • Protections: Short circuit / Overload / Over voltage / Over temperature
  • Built-in cooling fan, ON-OFF control
  • Compliance to UL 60950-1
  • Withstand 5G vibration test
  • High efficiency, long life and high reliability
  • LED indicator for power on
  • 100% full load burn-in test