Meanwell: Power Supply DC-DC Enclosed Converter Output 24V 40A - SD-1000L-24
PKR 115,000.00
SKU
MD-01202
  • Buy 3 for PKR 111,550.00 each and save 3%
  • Buy 10 for PKR 109,250.00 each and save 5%
Meanwell - Power Supply DC-DC Enclosed Isolated Converter SD-1000L-24 Input 19-72VDC; Output 24V 40A 960W
Categories
Manufacturer MEAN WELL USA Inc.
Series SD-1000
Part Status Active
Type Enclosed
Voltage - Input (Min) 19V
Voltage - Input (Max) 72V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 40A
Power (Watts) 960W
Voltage - Isolation 2000V
Applications ITE (Commercial)
Efficiency 88%
Operating Temperature -20°C ~ 60°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 11.61" L x 5.00" W x 1.61" H (295.0mm x 127.0mm x 41.0mm)
Approvals CB, CE
More Information
Part Number SD-1000L-24
Manufacturer Mean Well
Weight (KG) 1.950000
Packing Unit 1 Piece
Product Availability In Stock
Voltage (V) NA
Output Voltage 24V
Output Impedance NA
Power 960W
Current (A) 40
Temperature Range (Max) 60°C
Temperature Range (Min) -20°C