Meanwell: AC-DC Single Output Enclosed Power Supply; 24Vdc, 4.5A - LRS-100-24
PKR 5,200.00
Only 4 left
SKU
MD-01712
  • Buy 3 for PKR 4,940.00 each and save 5%
  • Buy 10 for PKR 4,784.00 each and save 8%
AC-DC Single output enclosed power supply; Universal AC input; Output 24Vdc at 4.5A; Up to 5G vibration; 1U low profile
Mean Well LRS-100 Single Output Switching Power Supplies are 100W enclosed-type power supplies with a 30mm low-profile design. With a full 85VAC to 264VAC input range, the LRS-100 power supplies provide an output voltage line of 3.3V, 5V, 12V, 15V, 24V, 36V, and 48V. In addition to the high efficiency of up to 91%, the metallic mesh case enhances heat dissipation in an operating temperature range of -30°C to +70°C under air convection without a fan. Delivering a low no-load power consumption (less than 0.3W), the end system meets worldwide energy requirements.
Features
  • Universal AC input/full range
  • Withstand 300VAC surge input for 5 seconds
  • Protections
    • Short Circuit
    • Overload
    • Overvoltage
  • Cooling by free air convection
  • Miniature size and 1U low profile
  • Compliance to IEC/EN 60335-1(PD3) and IEC/EN61558-1, -2-16 for household appliances
  • Operating altitude up to 5000 meters
  • Withstands 5G vibration test
  • LED indicator for power on
  • No-load power consumption <0.3W
  • 100% full load burn-in test
  • High operating temperature up to +70°C
  • High-efficiency, long life, and high reliability
  • 3-year warranty
Specifications
  • Output
    • DC Voltage Range: 3.3V to 48V
    • Rated Current Range: 23A to 20A
    • Rated Power Range: 66W to 110.4W
  • Input
    • Voltage Range: 85VAC to 264VAC, 120VDC to 373VDC
    • Frequency Range: 47Hz to 63Hz
    • Efficiency Range: 84.5% to 91%
    • AC Current: 1.9A/115VAC, 1.2A/230VAC
    • Leakage Current: <0.75mA/240VAC
  • Dimensions: 129mm x 97mm x 30mm
  • Environmental
    • Temperature Range
      • Operating: -30°C to +70°C
      • Storage: -40°C to +85°C
    • Humidity
      • Working: 20% to 90% RH non-condensing
      • Storage: 10% to 95% RH
    • Temperature Coefficient: ±0.03%/°C (0 to +50°C)
    • Vibration: 10Hz to 500Hz, 5G 10min./1 cycle, 60min. each along the X, Y, and Z, axes