Meanwell: Switching Power Supply 350W 24V - LRS-350-24
PKR 15,500.00
SKU
MD01661
  • Buy 3 for PKR 15,035.00 each and save 3%
  • Buy 10 for PKR 14,725.00 each and save 5%
  • Buy 25 for PKR 14,260.00 each and save 8%
Enclosed AC DC Converter 1 Output 24V 14.6A 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 240 ~ 370 VDC Input. It has a rated power of 350.4W and can work up to 70°C temperature. Dimensions are Width 115 mm, Height 30 mm, and Depth 215 mm.
MEAN WELL
Switching Power Supplies
RoHS:  Details
24 VDC
1 Output
350.4 W
Enclosed
90 VAC to 132 VAC, 180 VAC to 264 VAC, 240 VDC to 370 VDC
14.6 A
Industrial
Chassis
215 mm
115 mm
30 mm
LRS-350
Approvals: UL60950-1
Input Frequency: 47 Hz to 63 Hz
Isolation Voltage: 3 kV