We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
GPS Receiver EM-506 (48 Channel)
PKR 4,620.00
SKU
MD-00546
The EM-506 GPS receiver from USGlobalSat based on the spectacular SiRF StarIII chipset.
The EM-506 GPS receiver from USGlobalSat based on the spectacular SiRF StarIII chipset. This complete module is built upon the same technology as the ET-301, but includes on-board voltage regulation, LED status indicator, battery backed RAM, and a built-in patch antenna! 6-pin interface cable included.This EM-506 GPS module is powered by SiRF Star IV, it can provide you with superior sensitivity and performance even in urban canyon and dense foliage environment. With SiRF CGEE (Client Generated Extended Ephemeris) technology, it predicts satellite positions for up to 3 days and delivers CGEE-start time of less than 15 seconds under most conditions, without any network assistance.
FEATURES:
- 48-Channel Receiver
- Extremely high sensitivity : -163dBm
- 2.5m Positional Accuracy
- Hot Start : 1s
- Warm Start : 35s / 15s with CGEE
- Cold Start : 35s / 15s with CGEE
- 45-55mA at 4.5-6.5V
RELATED DOCUMENTS:
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X GPS Receiver EM-506 (48 Channel)
| Part Number | NA |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.020000 |
| Manufacturer | Sparkfun |
| Voltage (Min) | 4.5V |
| Voltage (Max) | 6V |
| Output Voltage | NA |
| Power | -163 dBm) |
| Current (A) | 40m |
| Frequency | 1.575 Ghz |
| Load Cell (kg) | NA |
| Output Type | Digital and Analog |
| Range | 48 Channel |
| Temperature Range (Min) | -40°C |
| Operating System | NA |
| Resistance Value (Ohm) | NA |
| Baud Rate | NA |
| Interface | NA |
| Num of Pin's | NA |
| Diameter | NA |
| Size (mm) | NA |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
V.KEL U7 Single Mode GPS Module VK2828U7G5LF with AntennaSpecial Price PKR 1,550.00 Regular Price PKR 1,750.00 -
GPS Receiver GP20U7 (56 Channel)PKR 1,900.00 -
GPS Shield EB-5365RE (V3.1) For ArduinoPKR 5,000.00 -
CIROCOMM GPS Module NEO-7M-C with UART InterfacePKR 4,050.00