Phoenix Contact Relay Module-PLC-RSP- 24DC/1IC/ACT (2912413)
PKR 2,680.00
SKU
MD-00808
  • Buy 20 for PKR 2,545.00 each and save 5%
  • Buy 50 for PKR 2,412.00 each and save 10%
PLC-INTERFACE for high switch-on currents, consisting of PLC-BSP.../1 IC/ACT basic terminal block with spring-cage connection and plug-in miniature relay, for mounting on DIN rail NS 35/7,5, max. switch-on current up to 130 A, 1 N/O contact, input voltage 24 V DC.
FEATURES:
  1. Test voltage relay winding/relay contact: 4 kV AC (50 Hz, 1 min.)
  2. Operating mode: 100% operating factor
  3. Mechanical service life: 3 x 107 cycles
  4. Flammability rating according to UL 94: V0
  5. Designation: Standards/regulations
  6. Pollution degree: 3
  7. Overvoltage category: III
  8. Mounting position: any
  9. Assembly instructions: In rows with zero spacing
SPECIFICATION:
  1. Connection method: Screw connection
  2. Stripping length: 8 mm
  3. Screw thread: M3
  4. Conductor cross section solid: 0.14 mm² ... 2.5 mm²
  5. Conductor cross section flexible: 0.14 mm² ... 2.5 mm²
  6. AWG conductor cross section: 26 ... 14
  7. Nominal input voltage UN: 24V DC
  8. Typical input current at UN: 18 mA
  9. Typical response time: 8 ms
  10. Typical release time: 10 ms
  11. Operating voltage display: Yes
  12. Power dissipation for nominal condition: 0.43 W
RELATED DOCUMENTS:
  1. Datasheet.
PARAMETERS:
  1. Width: 14 mm
  2. Height: 80 mm
  3. Depth: 94 mm