We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Meanwell - Power Supply DC-DC Enclosed Converter 12V 60A - SD-1000L-12
Special Price
PKR 84,500.00
Regular Price
PKR 105,000.00
Only 1 left
SKU
MD-01350
Meanwell - Power Supply DC-DC Enclosed Isolated Converter SD-1000L-12 Input 19-72VDC; Output 12V 60A 720W
| Categories | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) |
|---|---|
| DC DC Converters | |
| Manufacturer | MEAN WELL USA Inc. |
| Series | SD-1000 |
| Part Status | Active |
| Type | Enclosed |
| Voltage - Input (Min) | 19V |
| Voltage - Input (Max) | 72V |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 60A |
| Power (Watts) | 720W |
| Voltage - Isolation | 2000V |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Efficiency | 88% |
| Operating Temperature | -20°C ~ 60°C (With Derating) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 11.61" L x 5.00" W x 1.61" H (295.0mm x 127.0mm x 41.0mm) |
| Approvals | CB, CE |
| Part Number | SD-1000L-12 |
|---|---|
| Manufacturer | Mean Well |
| Weight (KG) | 1.950000 |
| Product Availability | In Stock |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
MeanWell: LED Power Supply (36V/2.1A) - ELG-75-36APKR 7,580.00 -
MeanWell LED Power Supply CLG-150-48A (48V/3.2A)PKR 16,900.00





