Meanwell - Power Supply DC-DC Enclosed Converter 12V 60A - SD-1000L-12
Special Price PKR 84,500.00 Regular Price PKR 105,000.00
Only 1 left
SKU
MD-01350
Meanwell - Power Supply DC-DC Enclosed Isolated Converter SD-1000L-12 Input 19-72VDC; Output 12V 60A 720W
Categories
Manufacturer MEAN WELL USA Inc.
Series SD-1000
Part Status Active
Type Enclosed
Voltage - Input (Min) 19V
Voltage - Input (Max) 72V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 60A
Power (Watts) 720W
Voltage - Isolation 2000V
Applications ITE (Commercial)
Efficiency 88%
Operating Temperature -20°C ~ 60°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 11.61" L x 5.00" W x 1.61" H (295.0mm x 127.0mm x 41.0mm)