We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ATMEL 8-Bit Microcontroller IC ATMEGA168-20PU
PKR 380.00
SKU
MD-00802
- Buy 10 for PKR 360.00 each and save 5%
- Buy 20 for PKR 350.00 each and save 8%
- Buy 50 for PKR 340.00 each and save 11%
ATMEL 8-Bit Microcontroller IC ATMEGA168-20PU
SPECIFICATIONS:
- Mounting Style: Through Hole
- Package / Case: PDIP-28
- Core: AVR
- Data Bus Width: 8 bit
- Maximum Clock Frequency: 20 MHz
- Program Memory Size: 16 kB
- Data RAM Size: 1 kB
- ADC Resolution: 10 bit
- Operating Supply Voltage: 2.7 V to 5.5 V
- Data RAM Type: SRAM
- Data ROM Size: 512 B
- Data ROM Type: EEPROM
- Interface Type: 2-Wire, SPI, Serial, USART
- Number of ADC Channels: 6
- Number of I/Os: 23 I/O
- Number of Timers/Counters: 3 Timer
- Program Memory Type: Flash
RELATED DOCUMENTS:
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X ATMEL 8-Bit Microcontroller IC ATMEGA168-20PU
| Weight (KG) | 0.020000 |
|---|---|
| Manufacturer | Atmel |
| Model Number | ATMEGA168-20PU |
| Voltage (Min) | 2.7V |
| Voltage (Max) | 5.5V |
| Power | NA |
| Temperature Range (Min) | -40°C |
| Memory | 1 Kb |
| Num of Pin's | 28 |
| SMD_Package | DIP-28 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Microchip: Atmel 16MHz 8-bit 32KB MCU - ATMEGA32A-AUPKR 1,590.00 -
Microchip: ATMEGA32A-PU Atmel 16MHz 8-bit 32KB MCUPKR 1,850.00


