We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ATMEL Micorocontroller ATMEGA328P-PU (DIP-28)
PKR 980.00
SKU
MD-00452
- Buy 3 for PKR 931.00 each and save 5%
- Buy 10 for PKR 901.60 each and save 8%
- Buy 50 for PKR 882.00 each and save 10%
ATMEL Micorocontroller ATMEGA328P-PU (DIP-28)
Atmel’s ATMega328P 8-Bit Processor in 28 pin DIP package. It’s like the ATmega168, with double the flash space. 32K of program space. 23 I/O lines, 6 of which are channels for the 10-bit ADC. Runs up to 20MHz with external crystal. Package can be programmed in circuit. 1.8V to 5V operating voltage.
PIN CONFIGURATIONS:

RELATED DOCUMENTS:
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X ATMEL Micorocontroller ATMEGA328P-PU (DIP-28)
| Part Number | ATMEGA328P-PU |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.003200 |
| Manufacturer | Atmel |
| Product Availability | In Stock |
| Model Number | ATMEGA328P-PU |
| Voltage (Min) | 1.8V |
| Voltage (Max) | 5V |
| Power | NA |
| Current (A) | NA |
| Temperature Range (Min) | -40°C |
| Temperature Range (Max) | NA |
| Memory | 32 K |
| Num of Pin's | 28 |
| SMD_Package | DIP-28 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
ATMEL ATTINY2313V MCU (DIP-20)PKR 50.00 -
Microchip: Atmel 16MHz 8-bit 32KB MCU - ATMEGA32A-AUPKR 1,590.00 -
Microchip: ATMEGA32A-PU Atmel 16MHz 8-bit 32KB MCUPKR 1,850.00

