We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ATMEL - ATTINY85-20PU Microcontroller MCU (DIP-8)
PKR 580.00
SKU
MD-00384
- Buy 10 for PKR 551.00 each and save 5%
- Buy 50 for PKR 533.60 each and save 8%
- Buy 100 for PKR 522.00 each and save 10%
ATMEL ATMEGA ATTiny85-20PU MCU (DIP-8)
Microcontroller with Atmel AVR family of 8-casing the leg-hole - DIP. Voltage supply range from 2.7 V to 5.5 V, clocked clock signal with a frequency up to 20 MHz. It has 8 KB Flash memory, RAM 512 B, 512 B EEPROM.
FEATURES:
- Core Processor AVR
- Core Size 8-Bit
- Speed 20MHz
- Connectivity USI
- Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- Number of I /O 6
- Program Memory Size 8KB (4K x 16)
- Program Memory Type FLASH
- EEPROM Size 512 x 8
- RAM Size 512 x 8
- Data Converters A/D 4x10b
- Oscillator Type Internal
- Operating Temperature -40°C ~ 85°C
PIN CONFIGURATIONS:

RELATED DOCUMENTS:
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X ATMEL ATMEGA ATTiny85-20PU MCU (DIP-8)
| Part Number | ATTINY85-20PU |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.010000 |
| Manufacturer | Atmel |
| Product Availability | In Stock |
| Model Number | ATTiny85-20PU |
| Voltage (Min) | 2.7V |
| Voltage (Max) | 5.5V |
| Power | NA |
| Current (A) | NA |
| Temperature Range (Min) | -40°C |
| Temperature Range (Max) | NA |
| Memory | 8 KB |
| Num of Pin's | 8 |
| SMD_Package | DIP-8 |
Write Your Own Review