Atmel - Microcontroller ATMEGA16A-PU 16MHz 8-bit 16KB MCU
PKR 980.00
SKU
MD-02134
  • Buy 5 for PKR 931.00 each and save 5%
  • Buy 25 for PKR 901.60 each and save 8%
  • Buy 100 for PKR 862.40 each and save 12%
ATmega16 has 16 KB programmable flash memory, static RAM of 1 KB and EEPROM of 512 Bytes. The endurance cycle of flash memory and EEPROM is 10,000 and 100,000, respectively. ATmega16 is a 40 pin microcontroller. There are 32 I/O (input/output) lines which are divided into four 8-bit ports designated as PORTA, PORTB, PORTC and PORTD.
ATmega16 is an 8-bit high performance microcontroller of Atmel’s Mega AVR family with low power consumption. Atmega16 is based on enhanced RISC (Reduced Instruction Set Computing, Know more about RISC and CISC Architecture) architecture with 131 powerful instructions. Most of the instructions execute in one machine cycle. Atmega16 can work on a maximum frequency of 16MHz. ATmega16 has 16 KB programmable flash memory, static RAM of 1 KB and EEPROM of 512 Bytes. The endurance cycle of flash memory and EEPROM is 10,000 and 100,000, respectively. ATmega16 is a 40 pin microcontroller. There are 32 I/O (input/output) lines which are divided into four 8-bit ports designated as PORTA, PORTB, PORTC and PORTD.
Specification:
1) Program Memory Size: 16KB
2) RAM Memory Size: 1KB
3) CPU Speed: 16MHz
4) No. of I/O's: 32
5) MCU Case Style: DIP
6) No. of Pins: 40
7) Embedded Interface Type: I2C, SPI, UART
8) Supply Voltage Min: 2.7V
9) Supply Voltage Max: 5.5V
10) EEPROM Memory Size: 512Byte
11) Flash Memory Size: 16KB
12) Logic Function Number: 16
13) MPU Core Size: 8bit
14) No. of ADC Inputs: 8
15) No. of PWM Channels: 4
16) No. of Timers: 3
17) Operating Temperature Max: 85°C
18) Operating Temperature Min: -40°C
19) Operating Temperature Range: -40°C to +85°C
20) Oscillator Type: External, Internal
21) Peripherals: ADC, Comparator, RTC
22) Program Memory Size: 16KB
23) Supply Voltage Range: 2.7V to 5.5V