Yageo: Thick Film Resistor - SMD 100KOhm 0402 1% 1/16W - RC0402FR-07100KL
PKR 5.00
SKU
MD-01304
  • Buy 25 for PKR 4.50 each and save 10%
  • Buy 100 for PKR 3.75 each and save 25%
  • Buy 250 for PKR 3.25 each and save 35%
  • Buy 1000 for PKR 2.75 each and save 45%
  • Buy 2500 for PKR 2.25 each and save 55%
Product Attribute Attribute Value
YAGEO
Thick Film Resistors - SMD
Cut Tape
Reel
100 kOhms
62.5 mW (1/16 W)
1 %
100 PPM / C
- 55 C
+ 155 C
50 V
0402
High Reliability
Height: 0.35 mm
Length: 1 mm
Product: Thick Film Resistors SMD
Technology: Thick Film
Termination Style: SMD/SMT
Type: General Purpose
Width: 0.5 mm
Brand: YAGEO
Mounting Style: PCB Mount
Product Type: Thick Film Resistors
Factory Pack Quantity: 10000
Subcategory: Resistors
Unit Weight: 0.000023 oz
More Information
Part Number RC0402FR-07100KL
Manufacturer Yageo
Weight (KG) 0.000100
Resistance Value (Ohm) 100K Ohm
Power Rating 0.0625W (1/16W)
Tolerance 1%