We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Stontronics - Raspberry Pi 3 Power Supply (5V 2.5A)
PKR 1,550.00
SKU
MD-01277
- Buy 3 for PKR 1,520.00 each and save 2%
- Buy 10 for PKR 1,490.00 each and save 4%
Official Raspberry Pi 3 Foundation Power Supply (5V 2.5A)
This Official Raspberry Pi USB micro power supply for the Raspberry Pi. It has been specially designed for use with the Raspberry Pi 3 Model B single board computer.The new Raspberry Pi 3 includes updated power management capabilities. Ensure your Pi has all the power it needs with the Official Raspberry Pi power supply. This supply includes world-wide plug adapters and outputs clean 5.1VDC power at up to 2.5A to keep your Pi operating at peak happiness.
FEATURES:
- 5m micro USB B Lead
- Interchangeable heads for different regions
- 50,000 hours MTBF
- ErP level 6 efficiency rating
- Suitable for use with all Raspberry Pi
RELATED DOCUMENTS:
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Official Raspberry Pi Foundation Power Supply (5V 2.5A)
| Part Number | NA |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.180000 |
| Manufacturer | Raspberry Pi |
| Voltage (V) | AC 220 ± 10% 50Hz |
| Power | NA |
| Output Voltage | 5V |
| Current (A) | 2.5 |
| Temperature Range (Min) | -40°C |
| Temperature Range (Max) | NA |
| Size (mm) | NA |
Write Your Own Review
We found other products you might like!

