We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Official Raspberry Pi 3 Foundation Power Supply (5V 2.5A)
This Official Raspberry Pi USB micro power supply for the Raspberry Pi. It has been specially designed for use with the Raspberry Pi 3 Model B single board computer.The new Raspberry Pi 3 includes updated power management capabilities. Ensure your Pi has all the power it needs with the Official Raspberry Pi power supply. This supply includes world-wide plug adapters and outputs clean 5.1VDC power at up to 2.5A to keep your Pi operating at peak happiness.
FEATURES:
- 5m micro USB B Lead
- Interchangeable heads for different regions
- 50,000 hours MTBF
- ErP level 6 efficiency rating
- Suitable for use with all Raspberry Pi
RELATED DOCUMENTS:
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Official Raspberry Pi Foundation Power Supply (5V 2.5A)
| Part Number | NA |
|---|---|
| Manufacturer | Raspberry Pi |
| Weight (KG) | 0.180000 |
| Size (mm) | NA |
| Product Availability | In Stock |
| Voltage (V) | AC 220 ± 10% 50Hz |
| Output Voltage | 5V |
| Output Impedance | NA |
| Power | NA |
| Current (A) | 2.5 |
| Temperature Range (Max) | NA |
| Temperature Range (Min) | -40°C |
-
Stontronics - Raspberry Pi 3 Power Supply (5V 2.5A)PKR 1,550.00 -
Official Raspberry Pi 3 Basic Starter KitFrom PKR 8,929.05 Regular Price PKR 9,399.00
To PKR 3,942.50 Regular Price PKR 4,150.00
-
Official Raspberry Pi 3 Desktop Starter KitAs low as PKR 25,469.10 Regular Price PKR 28,299.00
-
Raspberry Pi 3 Ultimate Starter KitAs low as PKR 9,368.10 Regular Price PKR 10,409.00
-
Raspberry Pi 3B + Ultimate Starter KitFrom PKR 11,409.50 Regular Price PKR 12,010.00
To PKR 54,625.00 Regular Price PKR 57,500.00