We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Semikron Stud Anode Rectifier Diode SKN240/12 (1200V/240A)
PKR 9,650.00
SKU
MD-00860
- Buy 5 for PKR 5,760.00 each and save 40%
- Buy 20 for PKR 5,575.00 each and save 42%
- Buy 50 for PKR 5,455.00 each and save 43%
Semikron Stud Anode Rectifier Diode SKN 240/12 (1200V/240A)
High current rectifier diodes from Semikron housed in standard stud-mounting cases. Due to the excellent thermal coupling between the device and heatsink stud mounting offers high reliability at high operating currents. With voltage ratings of up to 1700 V these diodes are suitable for most high power rectification applications.
FEATURES:
- High voltage and current ratings
- Robust high-reliability hermetically sealed case
- Low thermal resistance between device and heatsink
- SKN types have the Anode connected to the stud body
- SKR types have the Cathode connected to the stud body
SPECIFICATIONS:
- Diode Configuration: Stud Anode
- Maximum Continuous Forward Current: 240A
- Number of Elements per Chip: 1
- Peak Reverse Repetitive Voltage: 1200V
- Mounting Type: Stud
- Package Type: M16
- Diode Technology: Silicon Junction
- Pin Count: 2
- Maximum Forward Voltage Drop: 1.4V
- Length: 36.93mm
- Width: 32mm
- Height: 36.93mm
- Maximum Operating Temperature: +180 °C
- Minimum Operating Temperature: -40 °C
- Peak Reverse Current: 60mA
- Peak Non-Repetitive Forward Surge Current: 6kA
- Dimensions: 36.93 x 36.93 x 32mm
RELATED DOCUMENTS:
APPLICATIONS:
- All-purpose mean power rectifier diodes
- Cooling via heatsinks
- Non-controllable and half-controllable rectifiers
- Free-wheeling diodes
- Recommended snubber network: RC: 0,5 μA, 30 Ω (PR = 2W), RP = 50 kΩ (PR = 20 W)
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Semikron Stud Anode Rectifier Diode SKN 240/12 (1200V/240A)
| Part Number | SKN240/12 |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.001000 |
| Manufacturer | SEMIKRON |
| Model Number | SKN 240/12 |
| Voltage (Min) | NA |
| Voltage (Max) | 1200V |
| Power | NA |
| Current (A) | 240 |
| Temperature Range (Min) | -40°C |
| Temperature Range (Max) | 175°C |
| Memory | NA |
| Num of Pin's | 2 |
| SMD_Package | M16 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Semikron SK30DB 100D Power Transistor ModulePKR 14,500.00 -
SEMIKRON SKKT56/16E Thyristors Diode ModulePKR 4,600.00 -
SEMIKRON SKKT26/12D Thyristors Diode ModulePKR 3,100.00 -
Semikron Power Bridge Rectifier SKD-30/12 A1PKR 2,500.00 -
Semikron RC Network Capacitor Module SKRC-440PKR 7,000.00 -
SEMIKRON SKKT42/12E Thyristors Diode ModuleSpecial Price PKR 4,500.00 Regular Price PKR 5,500.00

