SEMIKRON SKKT42/12E Thyristors Diode Module
Special Price PKR 4,500.00 Regular Price PKR 5,500.00
SKU
MD-00071
SKKT42/12E SEMIKRON Thyristors Diode Module
Features:
  1. Heat Transfer through aluminium oxide ceramic Isolated metal baseplate.
  2. Hard soldered Joints for high reliability
  3. UL recognized file no, E 63 532
Specifications:
  1. Current It av: 40A
  2. Gate Trigger Current Max, Igt: 150mA
  3. Gate Trigger Voltage Max Vgt: 3V
  4. Holding Current Max Ih: 150mA
  5. No. of Pins: 7
  6. On State RMS Current IT(rms): 75A
  7. Operating Temperature Max: 125°C
  8. Peak Non Rep Surge Current Itsm 50Hz: 1kA
  9. Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm: 1.2kV