We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Mettler Toledo Electronic Weight Sensor MT1022 Load Cell (3~30Kg)
Special Price
PKR 87,500.00
Regular Price
PKR 97,500.00
SKU
MD-00752
Mettler Toledo Electronic Weight Sensor-MT1022 Load Cell (3~30Kg)
MT1022 is a low capacity single point load cells and can be used individually in smaller bench scales and retail scales. The moment insensitive design allows for simple installations. This load cell is available in the capavities: 3, 5, 7, 10, 15, 20, 30 kg.
SPECIFICATIONS:
- Maximum Capacity: 3kg - 30kg (7lb - 66lb)
- Material: Aluminium
- Applications: Bench and retail scales with max. platform 350x350mm
- Cable length: 1m ,3m
- Protection class: Potted IP67
- Approval: OIML C3, NTEP III M 3000
- Hazardous area approval: ATEX standard on each load cell
- Material Number(s): 71207450
RELATED DOCUMENTS:
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Mettler Toledo Electronic Weight Sensor-MT1022 Load Cell (3~30Kg)
| Part Number | MT1022 |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.020000 |
| Manufacturer | Mettler Toledo |
| Product Availability | Available on Demand |
| Voltage (Min) | 5V |
| Voltage (Max) | 15V |
| Output Voltage | NA |
| Power | NA |
| Frequency | NA |
| Load Cell (kg) | 3~30Kg |
| Output Type | Voltage Signal |
| Range | 3/5/7/10/15/2030kg |
| Temperature Range (Min) | -20°C |
| Operating System | NA |
| Resistance Value (Ohm) | NA |
| Baud Rate | NA |
| Interface | NA |
| Num of Pin's | 4 |
| Diameter | NA |
| Size (mm) | NA |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Electronic Weight Sensor L1E-Load CellPKR 5,000.00 -
Portable Electronic Weight Sensor-Load Cell (5Kg)Special Price PKR 750.00 Regular Price PKR 950.00