We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
MeanWell - LPV-60-12 || AC-DC Single Output LED Power Supply 60W 12V 5A
PKR 7,200.00
SKU
MD-01247
- Buy 3 for PKR 7,056.00 each and save 2%
- Buy 10 for PKR 6,984.00 each and save 3%
- Buy 100 for PKR 6,840.00 each and save 5%
- Buy 500 for PKR 6,624.00 each and save 8%
LPV-60-12 - 60W 12V 5A IP67 Rated LED Lighting Power Supply
| Manufacturer | MEAN WELL |
|---|---|
| Manufacturers Part # | LPV-60-12 |
| Industry Aliases | LPV-60-12 |
| Series | LPV-60 |
| Factory Pack Quantity | 1 |
| Application | LED Power Supply |
| Compliance | General Safety |
| Cooling Method | Convection |
| Dimensions | 6.40 x 1.67 x 1.26" |
| Dimming Capability | No |
| Driving Method | Constant Voltage |
| Efficiency | 83% |
| Environmental Conditions | General Purpose |
| Industry | LED Lighting |
| Input Type | 90-264 VAC |
| IP Rating | IP67 |
| Mechanical Style | LED Power Supply |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Temperature | -30 to +70°C, derate linearly to 60% power from 50-70°C |
| Output Amps 1 | 5 A |
| Output Voltage V1 Nominal | 12 V |
| Package Type | Plastic |
| Power | 60 W |
| Subcategory | AC-DC Power Supply |
| Part Number | LPV-60-12 |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.000430 |
| Manufacturer | Mean Well |
| Product Availability | Available on Demand |
| Voltage (V) | NA |
| Power | 60W |
| Output Voltage | 12V |
| Current (A) | 5 |
| Temperature Range (Min) | NA |
| Temperature Range (Max) | NA |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
MeanWell LED Power Supply CLG-150-48A (48V/3.2A)PKR 16,900.00 -
MeanWell: LED Power Supply (36V/2.1A) - ELG-75-36APKR 7,580.00



