We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Linear Voltage Regulator IC LM1117T
PKR 130.00
SKU
MD-00862
- Buy 5 for PKR 124.00 each and save 5%
- Buy 20 for PKR 119.00 each and save 8%
- Buy 50 for PKR 117.00 each and save 10%
Linear Voltage Regulator IC LM1117T
SPECIFICATIONS:
- Product Category: LDO Voltage Regulators
- RoHS:RoHS Compliant Details
- Mounting Style: Through Hole
- Package / Case: TO-220-3
- Output Voltage: 3.3 V
- Output Current: 1.5 A
- Quiescent Current: 10 mA
- Number of Outputs: 1 Output
- Input Voltage MAX: 15 V
- Output Type: Fixed
- Minimum Operating Temperature: - 40 C
- Maximum Operating Temperature: + 125 C
- Load Regulation: 1 mV
- Dropout Voltage: 1.2 V
- Dropout Voltage - Max: 1.2 V at 100 mA, 1.25 V at 500 mA, 1.3 V at 800 mA
- Input Bias Current: 5 mA
- Line Regulation: 1 mV
- Operating Supply Current: 5 mA
- Operating Temperature Range: - 40 C to + 125 C
- Factory Pack Quantity: 45
RELATED DOCUMENTS:
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Linear Voltage Regulator IC LM1117T
| Part Number | NA |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.010000 |
| Manufacturer | Texas Instrument |
| Model Number | LM1117T |
| Voltage (Min) | NA |
| Voltage (Max) | 15V |
| Power | NA |
| Current (A) | 800mA |
| Temperature Range (Min) | -40°C |
| Temperature Range (Max) | 125°C |
| Memory | NA |
| Num of Pin's | 3 |
| SMD_Package | DIP TO-220-3 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Low Noise Voltage Regulator SPX3819M5-L-3-3/TR (500mA)Special Price PKR 105.00 Regular Price PKR 130.00 -
Voltage Regulator IC L7805CV (TO-220)PKR 25.00 -
LM317S Adjustable Voltage Regulator ICPKR 50.00 -
Car Audio Regulator IC D13164 (ZIP-15)PKR 535.00
