We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Low Noise Voltage Regulator SPX3819M5-L-3-3/TR (500mA)
Special Price
PKR 105.00
Regular Price
PKR 130.00
SKU
MD-00678
Low Noise Voltage Regulator SPX3819M5-L-3-3/TR (500mA)
SPECIFICATIONS:
- Mounting Style: SMD/SMT
- Package / Case: SOT-23-5
- Output Current: 500 mA
- Input Voltage MAX: 16 V
- Output Type: Fixed
- Maximum Operating Temperature: + 125 C
- Load Regulation: 0.05 %
- Dropout Voltage - Max: 340 mV
- Line Regulation: 0.04 V
- Minimum Operating Temperature: - 40 C
RELATED DOCUMENTS:
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Low Noise Voltage Regulator SPX3819M5-L-3-3/TR (500mA)
| Part Number | SPX3819M5-L-3-3/TR |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.005000 |
| Manufacturer | Exar |
| Model Number | SPX3819M5-L-3-3/TR |
| Voltage (Min) | NA |
| Voltage (Max) | 16V |
| Power | NA |
| Current (A) | 500m |
| Temperature Range (Min) | -40°C |
| Temperature Range (Max) | 125°C |
| Memory | NA |
| Num of Pin's | 5 |
| SMD_Package | SOT-23-5 |
Write Your Own Review