We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Vishay Rectifier Diode Stud Anode 301UR320IR (330A 3200V)
PKR 14,100.00
SKU
MD-00558
- Buy 5 for PKR 13,395.00 each and save 5%
- Buy 10 for PKR 12,690.00 each and save 10%
Vishay Rectifier Diode Stud Anode 301UR320 IR (330A 3200V)
SPECIFICATIONS:
- Lead: Yes
- Stud: 3/4"
- Manufacturer: Ir-Vishay
- Diode Type: Rectifier Diode
- Voltage: 3200V
- Voltage Range: 3001V-4000V
- Amp Range: 201A-500A
- Amperage: 330A
- Polarity: Reverse / Anode
- Diode Style: stud
COMPATIBLE WITH:
301U320P can be used instead of 301UR300P; 301UR280P; 301UR260P; 301UR240P; 301UR220P; 301UR200P; 301UR180P; 301UR160P; 301UR140P; 301UR120P; 301U100P; 301U80P; 301U60P; 301U40P; 301U20P and 301U10P as mechanically equivalent and electrically superior.
APPLICATIONS:
Ideally suited to line frequency applications including input rectifiers for variable speed drives, traction converters, trackside substations, Welding and DC power supplies.
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Vishay Rectifier Diode Stud Anode 301UR320 IR (330A 3200V)
| Part Number | NA |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.020000 |
| Manufacturer | Vishay |
| Model Number | 301UR320IR |
| Voltage (Min) | 3001V |
| Voltage (Max) | 4000V |
| Power | NA |
| Current (A) | 201-500 |
| Temperature Range (Min) | -40°C |
| Memory | NA |
| Num of Pin's | NA |
| SMD_Package | DO-205AB (DO-9) ¾ |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Zener Diode 5.1v (SMD) ZMM5V1PKR 5.00 -
SEMIKRON SKKT56/16E Thyristors Diode ModulePKR 4,600.00 -
Transient Voltage Suppressor Diode LDP24APKR 500.00 -
SEMIKRON SKKT42/12E Thyristors Diode ModuleSpecial Price PKR 4,500.00 Regular Price PKR 5,500.00 -
SEMIKRON SKKT26/12D Thyristors Diode ModulePKR 3,100.00