We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
USB to Serial UART Module Kit CP2104 For ODRIOD XU4
PKR 2,570.00
Only 10 left
SKU
MD-00875
- Buy 5 for PKR 2,440.00 each and save 5%
- Buy 20 for PKR 2,365.00 each and save 8%
- Buy 50 for PKR 2,310.00 each and save 10%
USB to Serial UART Module Kit CP2104 For ODRIOD XU4
SPECIIFCATIONS:
- USB-UART Module Kit for ODROID-X / X2 / U2 / U3 / XU / XU3 / W / C1 / XU4 / C1+ / C0 / C2
- System console interface board for platform development and debugging.
- This module kit is easiest way ever to connect to your ODROID serial console port.
- CP2104: USB to Serial UART bridge IC with 1.8~3.3V interface
- Molex5268-04 connector and cable assembly
RELATED DOCUMENTS:
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X USB to Serial UART Module Kit CP2104 For ODRIOD XU4
| Part Number | NA |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.020000 |
| Voltage (Min) | 1.8V |
| Voltage (Max) | 3.7V |
| Output Voltage | NA |
| Power | NA |
| Frequency | NA |
| Load Cell (kg) | NA |
| Output Type | Digital |
| Range | NA |
| Temperature Range (Min) | -40°C |
| Operating System | NA |
| Resistance Value (Ohm) | NA |
| Baud Rate | NA |
| Interface | USB |
| Num of Pin's | NA |
| Diameter | NA |
| Size (mm) | NA |
Write Your Own Review
