We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
UNI-T (UT211B) Mini Digital Clamp Multimeter (60A/600V)
PKR 13,020.00
SKU
MD-01002
- Buy 5 for PKR 12,370.00 each and save 5%
- Buy 20 for PKR 11,980.00 each and save 8%
- Buy 50 for PKR 11,720.00 each and save 10%
UNI-T (UT211B) Mini Digital Clamp Multimeter (60A/600V)
UT211 series Mini Clamp Meter with the characteristics of high reliability, high security, automatic measurement range and miniaturization, which can accurately measure current signal; product chipset up VFC startup mode, the inside will pass through a specific filter circuit, filter the high frequency interference signal to ensure the accuracy of the measurement data. It is suitable for frequency conversion voltage, current with VFC, full range overload protection and unique appearance design, which becomes more superior performance of electrical instruments.
SPECIFICATIONS:
- Model: UT211B
- AC Current (A): 600mA/6000mA/60A
- DC Current (A): 6000mA/60A
- AC Voltage(V): 6V/60V/600V
- DC Voltage(V): 600mV/6V/60V/600V
- Resistance (Ω): 600Ω/6KΩ/60KΩ/600KΩ/6MΩ/60MΩ
- Capacitance (F): 6nF/60nF/600nF/6μF/60μF/600μF/6mF/60mF
RELATED DOCUMENTS:
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X UNI-T (UT211B) Mini Digital Clamp Multimeter (60A/600V)
| Weight (KG) | 0.170000 |
|---|---|
| Manufacturer | UNI-T |
| Power | AAA 1.5V x 2 |
| Channel Amount | NA |
| DC Voltage (V) | 6/60/600/600 |
| AC Voltage(V) | 6/60/600/600 |
| AC Current (A) | 600m/6000m/60 |
| DC Current (A) | 6000m/60 |
| Operating Voltage | NA |
| Inductance | NA |
| Capacitance (F) | 6n/60n/600n/6μ/60μ/600μ/6m/62m |
| Range | 60A |
| Target Distance | NA |
| Frequency | NA |
| Test Parameters | NA |
| Frequency Response | NA |
| Measurement Mode | NA |
| Display Count | 6000 |
| Output Impedance | NA |
| Duty Cycle | NA |
| Temperature Range (Min) | -40°C |
| USB/RS232 Interface | No |
| True RMS (TRMS) | Yes |
| Auto Range | Yes |
| Manual Range | Yes |
| Diode Test | Yes |
| Transistor Test | No |
| Continuity Test | Yes |
| Bluetooth Interface | No |
| Low Battery Indication | Yes |
| Relatively Measuring | No |
| Data Hold | No |
| Min-Max / Peak Hold | No |
| Auto Power-off | No |
| Overload Protection | Yes |
| Shockproof Protection | No |
| Backlight | Yes |
| "Analogue" Bargraph | No |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
UNI-T (UT203) Ditgital Clamp Meter (400A/600V)PKR 12,300.00