We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Tri-state Quad I/O Register DM8542N IC
Special Price
PKR 290.00
Regular Price
PKR 330.00
Only 2 left
SKU
MD-00497
Tri-state Quad I/O Register DM8542N IC
These Circuits are four-bit storage registers having two terminals per bit,which may be used as either input or outputs while tied to their individual bus lines.storage capability is also provide by mens of positive-sdge triggered flip-flops having a common clock and asynchronous clear.Each I/O terminal can be forced into the high impedence state by applying a high logic level to its disable control.The four A outputs are tied together on a seperate disable control.
FEATURES:
- TRI-STATE outputs.
- Typical clock frequency: 40 Mhz
- Typical propagation delay: 24ns
- Typical power dissipation: 400mW
SPECIFICATIONS:
- Supply voltage: 7V
- Input Voltage: 5.5V
- Storage Temperature Range: -65°C to 150°C
RELATED DOCUMENTS:
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Tri-state Quad I/O Register DM8542N IC
| Part Number | NA |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.020000 |
| Manufacturer | Made in China |
| Model Number | DM8542N |
| Voltage (Min) | 5V |
| Voltage (Max) | 7V |
| Power | NA |
| Current (A) | NA |
| Temperature Range (Min) | -65°C |
| Temperature Range (Max) | 150°C |
| Memory | NA |
| Num of Pin's | 16 |
| SMD_Package | DIP |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Shift Register 8-Bit IC SN74HC595PKR 30.00 -
Battery Charge Management IC AP5056 (SOP-8)PKR 220.00 -
Relay Module - EMG 17-REL/SG-B 48/21/P (2946654)PKR 5,000.00
