We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Thick Film Resistor 100KΩ 1% 1/16W 0402
PKR 10.00
SKU
MD-00733
- Buy 50 for PKR 7.00 each and save 30%
- Buy 100 for PKR 5.00 each and save 50%
- Buy 500 for PKR 3.50 each and save 65%
- Buy 1000 for PKR 2.50 each and save 75%
Thick Film Resistor 100KΩ 1/16W (SMD-0402)
SPECIFICATIONS:
- Resistance: 100 kOhms
- Tolerance: 1 %
- Power Rating: 62.5mW (1/16 W)
- Temperature Coefficient: 100 PPM / C
- Voltage Rating: 50 V
- Operating Temperature Range: - 55 C to + 155 C
- Height: 0.35 mm
- Length: 1 mm
- Package / Case: 0402 (1005 metric)
- Termination Style: SMD/SMT
- Width: 0.5 mm
RELATED DOCUMENTS:
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Thick Film Resistor 100KΩ 1/16W (SMD-0402)
| Part Number | RC0402FR-07100KL |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.000080 |
| Manufacturer | Yageo |
| Resistance Value (Ohm) | 100K Ohm |
| Power Rating | 0.0625W (1/16W) |
| Tolerance | 1% |
| Temperature Range (Min) | -55°C |
| Temperature Range (Max) | 155°C |
| SMD_Package | SMD/SMT-0402 |
| Length | 1mm |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Thick Film Resistor 33Ω 1/10W (SMD-0402)PKR 10.00


