Switching Power Supply PS100-W1V5 5V (100W/20A)
PKR 3,250.00
Only 1 left
SKU
MD-00780
  • Buy 3 for PKR 3,130.00 each and save 4%
  • Buy 10 for PKR 3,020.00 each and save 7%
  • Buy 25 for PKR 2,880.00 each and save 11%
FEATURES:
  1. Aluminum shell classical series, mainly used in LEDs fields.
  2. IP20 non-waterproof, indoor use or installed in a rainproof box.
  3. Fanless mesh cooling design, no noise from fan.
  4. Usable 50W ~ 100W but advise 5W ~ 80W.
  5. Protections: short circuit, over load, over voltage, over temp.
SPECIFICATIONS:
  1. Output Type: Single
  2. Output Current: 0~20A
  3. Model Number: PS100-W1V5
  4. Input Voltage: 220VOutput
  5. Frequency: 65k Hz
  6. Output Voltage: 5V DC
  7. Output Power: 51~100W
  8. Type: Constant voltage AC to DC Transformer
  9. Output Power:100W max
  10. Waterproof: No
  11. Start time: < 3s
  12. Intend for: LED light strip, LED module, LED display, LED lighting, CCTV etc
  13. Housing material: Aluminum
  14. Cooling Method: Free air convection
PACKAGE INCLUDES:
  1. 1 X Switching Power Supply PS100-W1V5 5V (100W/20A)
More Information
Part Number PS100-W1V5
Weight (KG) 0.100000
Manufacturer Made in China
Voltage (V) 220
Power 100W
Output Voltage 5V
Current (A) 20
Temperature Range (Min) -20°C