Adjustable Programmable DC power supply DPS-3005D (0~30V/0~5A)
PKR 39,800.00
SKU
MD-00666
  • Buy 3 for PKR 37,810.00 each and save 5%
  • Buy 10 for PKR 36,616.00 each and save 8%
FEATURES:
  1. Response and high accuracy when compared with linear power supply.
  2. Output voltage and output current between 0 to rated value is continuously adjustable.
  3. Constant voltage and constant current can automatic conversion.
  5. LED digital display output voltage and output current.
  7. Single Output.
  8. Has A / mA converter to display the current function and four voltage and current display.
  9. Dual LED show voltage (red), current (blue).
  10. With 110V-220V input voltage conversion function.
  11. Current-limit protection methods, current limit can be adjusted.
  12. Plastic surface box, novel and beautiful appearance.
SPECIFICATIONS:
  1. Model : DPS-3005D
  2. Output Voltage: 0~30V
  3. Output Current: 0~5A
  4. Input Voltage: AC220V ± 10% 50Hz
  5. AC Input Fuse: 1.5A
  6. Operating Temperature: -10°C -40°C
  7. Current/Voltage display Accuracy: 4LED Display
  8. Display Resolutions:0.001V,0.001A
  9. Input voltage: 220V ± 10% 50Hz ~ 60Hz
  10. Ripple and Noise: ≤1mVrms (RMS)
  11. Load stability: ≤0.01% + 2mV
  12. Regulation accuracy: ≤0.01% + 2mV
  13. Output terminals: three output terminals.
  14. Protection: over-current protection.
PACKAGE INCLUDES:
  1. 1 X Adjustable Programmable DC power supply DPS-3005D (0~30V/0~5A)
More Information
Part Number DPS-3005D
Manufacturer ZHAOXIN
Weight (KG) 4.800000
Size (mm) 275 × 126 × 160mm
Product Availability In Stock
Voltage (V) AC 220 ± 10% 50Hz
Output Voltage 0~30V
Output Impedance NA
Power 201~300W
Current (A) 0~5
Temperature Range (Max) 40°C
Temperature Range (Min) -10°C