We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Stackable Bluetooth Shield for Arduino (V2.1/Slave)
Special Price
PKR 1,780.00
Regular Price
PKR 2,150.00
Only 4 left
SKU
MD-00297
The Bluetooth Shield integrates a HC-06 Serial Bluetooth module. It can be easily used with Arduino/Iteaduino for transparent wireless serial communication.
The Bluetooth Shield integrates a HC-06 Serial Bluetooth module. It can be easily used with Arduino/Iteaduino for transparent wireless serial communication.
FEATURES:
- Iteaduino/Arduino UNO compatible
- Up to10m communication distance in house without obstacle
- UART interface (TTL) with programmable baud rate (SPP firmware installed)
- Default baud rate: 9600, data bits: 8, stop bit: 1, Parity: No parity
- Default PINCODE:”1234”
- A full set of configuration commands
- On board PCB antenna
- FCC ID certificated
RELATED DOCUMENTS:
COMPATIBLE WITH:
- Arduino Deumlanove/UNO
- Arduino MEGA
- ChipKit MAX32
- ChipKit UNO32
- FEZ Panda II
- Freeduino
- Iteadmaple
- Iteaduino
- Iteaduino ADK
- Iteaduino MEGA 2560
- Simple Cortex
- Seeeduino
- Seeduino MEGA
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Stackable Bluetooth Shield for Arduino (V2.1/Slave)
| Weight (KG) | 0.035000 |
|---|---|
| Manufacturer | Made in China |
| Voltage (Min) | 3.3V |
| Voltage (Max) | 5V |
| Current (A) | 40m |
| Frequency | NA |
| Range | 10m |
| MCU Type | NA |
| Baud Rate | 9600 |
| Size (mm) | 54mm x 47mm |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Low Power Bluetooth Wireless Development Board CC2540 (BLE 4.0)Special Price PKR 1,760.00 Regular Price PKR 2,450.00 -
Bluetooth Serial Pass-Through Module HC-06 HC06Special Price PKR 540.00 Regular Price PKR 650.00 -
Adafruit - Bluetooth Breakout Board nRF8001 (V1.0/BLE 4.0)Special Price PKR 2,760.00 Regular Price PKR 7,200.00