We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Single Phase Step Down AC Transformer 9V (1W)
- Buy 5 for PKR 855.00 each and save 5%
- Buy 10 for PKR 830.00 each and save 8%
- Buy 50 for PKR 810.00 each and save 10%
A transformer is an electrical device that transfers energy between two or more circuits through electromagnetic induction.A varying current in the transformer's primary winding creates a varying magnetic flux in the core and thus a varying magnetic flux through the secondary winding. This varying magnetic flux induces a varying electromotive force (emf) or voltage in the secondary winding. Making use of Faraday's Law in conjunction with high magnetic permeability core properties, transformers can thus be designed to efficiently change AC voltages from one voltage level to another within power networks.
Transformers range in size from thumbnail-sized used in microphones to units weighing hundreds of tons interconnecting the power grid. A wide range of transformer designs are used in electronic and electric power applications. Transformers are essential for the transmission, distribution, and utilization of electrical energy.
SPECIFICATIONS:
- Input:240VAC
- Frequency:50/60Hz
- Output:9V
- Phase: single
- Power: 1W
- Amp: 0.1A
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Single Phase Step Down AC Transformer 9V (1W)
| Weight (KG) | 0.020000 |
|---|---|
| Manufacturer | Made in China |
| Voltage (Min) | 100VAC |
| Voltage (Max) | 240VAC |
| Output Voltage | 9v |
| Power | 1 Watt |
| Input Current | NA |
| Current (A) | 0.1 |
| Turn Ratio | NA |
| Frequency | 50/60Hz |
| Temperature Range (Min) | -40°C |
| Temperature Range (Max) | 100°C |
| Baud Rate | NA |
| Size (mm) | 13.4X 26X30 |


