We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Schottky Barrier Rectifier SS34 (40V 3A)
PKR 12.00
Only 10 left
SKU
MD-00496
Schottky Barrier Rectifier SS34 (40V 3A)
The SS series is a high efficiency, low power loss general propose Schottky rectifier. The clip bonded leg structure provides high thermal performance and low electrical resistance. this rectifier is exclusively suits for free wheeling, secondary rectification and reverse polarity protection applications.
FEATURES:
- Low profile package
- Ideal for automated placement
- Guardring for overvoltage protection
- Low power losses, high efficiency
- Low forward voltage drop
- High surge capability
- Meets MSL level 1, per J-STD-020, LF maximum peak of
- 260 °C
- AEC-Q101 qualified
SPECIFICATIONS:
- IF(AV): 3.0 A
- VRRM: 20 V, 30 V, 40 V, 50 V, 60 V
- IFSM: 100 A
- EAS: 20 mJ
- VF: 0.5 V, 0.75 V
- TJ max.: 150 °C
- Package: DO-214AB (SMC)
- Diode variations: Single
RELATED DOCUMENTS:
APPLICATIONS:
- For use in low voltage high frequency inverters,freewheeling, DC/DC converters, and polarity protection applications.
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Schottky Barrier Rectifier SS34 (40V 3A)
| Part Number | SS34 |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.020000 |
| Manufacturer | FAIRCHILD |
| Model Number | SS34 |
| Voltage (Min) | NA |
| Voltage (Max) | 40V |
| Power | NA |
| Current (A) | 3 |
| Temperature Range (Min) | 0°C |
| Temperature Range (Max) | 150°C |
| Memory | NA |
| Num of Pin's | 2 |
| SMD_Package | DO-214AB (SMD) |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Relay Module - EMG 17-REL/SG-B 48/21/P (2946654)PKR 5,000.00 -
Shift Register 8-Bit IC SN74HC595PKR 30.00 -
Battery Charge Management IC AP5056 (SOP-8)PKR 220.00
