We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Realtek Rtlduino Wifi Development Board RTL-00 RTL8710AF
Special Price
PKR 1,130.00
Regular Price
PKR 1,550.00
SKU
MD-00613
Realtek Rtlduino Development Board RTL8710AF
SPECIFICATIONS:
- CPU: 32-bit ARM Cortex M3, up to 83MHz.
- Memory: 1MB ROM, 512KB SRAM and 1MB Flash.
- Integrated With 802.11 b/g/n 1x1 Wifi
- SDIO Device.
- Hardware SSL Engine.
- Maximum 17 GPIOs
- 1 SPI Support , both Master and Slave mode.
- 2 UART Interfaces including one HS-UART and one Long UART.
- 1 12C Interfaces , both Master and Slave mode.
- 4-PWM Interfaces.
- Voltage:2.8~3.3V
- Power: 17dB
- Current:30A
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Realtek Rtlduino Development Board RTL8710AF
| Weight (KG) | 0.008000 |
|---|---|
| Manufacturer | Made in China |
| Model Number | NA |
| Voltage (V) | 2.8-3.3 |
| Power | 17dB |
| Processor | Cortex M3 |
| Frequency | 2.4GHz |
| Memory | NA |
| Operating System | NA |
| Temperature Range (Min) | -20°C |
| Bluetooth Interface | No |
| Interface | USB Cable |
| Size (mm) | NA |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Wi-Fi Module ESP8266-WROOM-02Special Price PKR 520.00 Regular Price PKR 750.00 -
ESPr Development Board ESP-WROOM-02 ESP8266PKR 1,495.00