Pressure Sensor MS5803-14BA (0~14 bar)
Special Price PKR 1,680.00 Regular Price PKR 2,060.00
Only 10 left
SKU
MD-00469
The MS5803-14BA can be interfaced to any microcontroller. The communication protocol is simple, without the need to programming internal registers in the device. The gel protection and antimagnetic stainless steel cap protects against 30 bar overpressure waterproof. This new sensor module generation is based on leading MEMS technology and latest benefits from the Intersema’s proven experience and know-how in high volume manufacturing of pressure modules have been widely used for over a decade. This sensing principle employed leads to very low hysteresis and high stability of both pressure and temperature signal.
FEATURES:
  1. High resolution module, 0.2 mbar
  2. Fast conversion down to 1 ms
  3. Low power, 1 μA (standby < 0.15 μA)
  4. Integrated digital pressure sensor (24 bit Σ ADC)
  5. Supply voltage 1.8 to 3.6 V
  6. Operating range: 0 to 14 bar, -40 to +85 °C
  7. I²C and SPI (Mode 0, 3)
  8. No external components (Internal oscillator)
  9. Excellent long term stability
  10. Hermetically sealable for outdoor devices
RELATED DOCUMENTS:
  1. Pressure Sensor MS5803-14BA Datasheet.
APPLICATIONS:
  1. Mobile altimeter/barometer systems
  2. Bike computers
  3. Adventure or multi-mode watches
  4. Variometers
  5. Dataloggers
  6. Mobile water depth measurement systems
  7. Diving computers an divers watches
  8. Pneumatic control systems
PACKAGE INCLUDES:
  1. 1 X Pressure Sensor MS5803-14BA (0~14 bar)
More Information
Part Number NA
Weight (KG) 0.001300
Manufacturer Made in China
Voltage (Min) 1.8V
Voltage (Max) 3.6V
Power NA
Current (A) 1 μ
Display Resolution (Pixels) NA
Frequency NA
Output Type Digital
Range 0 to 14 bar
Temperature Range (Min) -40°C