We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ODRIOD RTC Backup Battery 3V (220mAH)
PKR 600.00
SKU
MD-00871
- Buy 5 for PKR 570.00 each and save 5%
- Buy 20 for PKR 550.00 each and save 8%
- Buy 50 for PKR 540.00 each and save 10%
ODRIOD RTC Backup Battery 3V (220mAH)
You need to just connect this backup battery to keep the time when your ODROID is offline. This battery can keep the RTC running up to 3 years without external power supply.
SPECIFICATIONS:
- Coin Cell : CR2032 3Volt/220mAH
- Wire : 70mm
- Connector : Molex 51021-0200 compatible (1.25mm pitch)
PACKAGE INCLUDES:
- 1 x ODRIOD RTC Backup Battery 3V (220mAH)
| Weight (KG) | 0.010000 |
|---|---|
| Voltage (Min) | NA |
| Voltage (Max) | NA |
| Output Voltage | 3V |
| Power | NA |
| Current (A) | 220m |
| Frequency | NA |
| Load Cell (kg) | NA |
| Output Type | NA |
| Range | NA |
| Temperature Range (Min) | -40°C |
| Operating System | NA |
| Resistance Value (Ohm) | NA |
| Baud Rate | NA |
| Interface | NA |
| Num of Pin's | NA |
| Diameter | NA |
| Size (mm) | NA |
Write Your Own Review
