We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
LED Dot-Matrix Display 3mm (8x8)
PKR 120.00
Only 1 left
SKU
MD-00345
- Buy 3 for PKR 115.00 each and save 4%
- Buy 10 for PKR 110.00 each and save 8%
- Buy 50 for PKR 108.00 each and save 10%
LED Dot-Matrix Display 3mm (8x8)
SPECIFICATIONS:
- Emitted Colour: Red.
- Type: common cathode.(8X8)
- Led Size: 3mm.
- Peak Wave Length (nm) : 625 ~ 630.
- Reverse Current (uA) : <= 20.
- Max Continuous Forward Current(IFM): 20mA.
- Lead Soldering Temperature : 260 Degree (<5Sec).
- Preservative Temperature Range : -40 ~ +85 Degree.
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X LED Dot-Matrix Display 3mm (8x8)
| Weight (KG) | 0.020000 |
|---|---|
| Manufacturer | Made in China |
| Part Number | NA |
| Voltage (Min) | 2V |
| Voltage (Max) | 2.5V |
| Output Voltage | NA |
| Power | 40mW |
| Current (A) | 100m |
| Color | Red |
| Frequency | NA |
| Output Type | Common Cathod |
| Range | NA |
| Temperature Range (Min) | -30°C |
| Temperature Range (Max) | 70°C |
| Num of Pin's | 16 |
| Size (mm) | 32mm X 32mm |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Dot Matrix LED Display Module MAX7219 DIPPKR 390.00

