We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
K-Type Thermocouple Temperature Sensor (0~800°C)
PKR 1,600.00
SKU
MD-00517
- Buy 5 for PKR 1,520.00 each and save 5%
- Buy 20 for PKR 1,470.00 each and save 8%
- Buy 50 for PKR 1,440.00 each and save 10%
A thermocouple is a device consisting of two different conductors (usually metal alloys) that produce a voltage proportional to a temperature difference between either end of the pair of conductors.
A thermocouple is a device consisting of two different conductors (usually metal alloys) that produce a voltage proportional to a temperature difference between either end of the pair of conductors.
FEATURES:
- Type :K Type
- Temperature Range:0-800°C
- Thread Diameter:6MM
- Probe Length:4.5mm
- Internal Insulation:Fibreglass.
- External Shielding:Stainless Steel Braiding.
- Total Length:2 Meter
PHYSICAL DIAGRAM:

PACKAGE INCLUDES:
- 1 X K-Type Thermocouple Temperature Sensor (0~800°C)
| Part Number | NA |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.027000 |
| Manufacturer | Made in China |
| Voltage (Min) | NA |
| Voltage (Max) | 5V |
| Power | NA |
| Current (A) | 50m |
| Display Resolution (Pixels) | NA |
| Frequency | NA |
| Output Type | Digital |
| Range | 0~800°C |
| Temperature Range (Min) | 0°C |
| Temperature Range (Max) | 800°C |
| Measurement Time | NA |
| Sensor Type | Temperature Sensor |
| Baud Rate | NA |
| Interface | NA |
| Diameter | NA |
| Size (mm) | NA |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Thermocouple Amplifier (MAX6675)PKR 920.00 -
K-Type Thermocouple Sensor (3X15X1000)PKR 200.00