We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Thermocouple Amplifier (MAX6675)
PKR 920.00
SKU
MD-00327
- Buy 3 for PKR 760.00 each and save 17%
- Buy 10 for PKR 735.00 each and save 20%
- Buy 50 for PKR 720.00 each and save 22%
This is MAX6675 Thermocouple Amplifier which has Digital Serial Data Output.Thermocouples are very sensitive, require a good amplifier with a cold-compensation reference.
This is MAX6675 Thermocouple Amplifier which has Digital Serial Data Output.Thermocouples are very sensitive, require a good amplifier with a cold-compensation reference. The MAX6675 does everything for you, and can be easily interfaced with any microcontroller, even one without an analog input. This breakout board has the chip and bypass capacitor assembled and tested. Comes with a 2 pin terminal block (for connecting to the thermocouple) and pin header (to plug into any breadboard or perfboard).
FEATURES:
- Works with any K type thermocouple
- 0 to 1024 degree C output in 0.25 degree increments (12 bit resolution)
- 3.3 to 5v power supply and logic levels
- SPI data output requires any 3 digital I/O pins.
SPECIFICATIONS:
- GND (0V)
- VCC (+3.3V / 5V)
- SCK (Serial Clock)
- CS (Chip Select)
- SO (Serial Output)
- + (Thermocouple +)
- – (Thermocouple -)
APPLICATIONS:
- HVAC Temperature Measurement and Control
- Industrial Temperature measurement
- Food Industry Temperature Measurement
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Thermocouple Amplifier (MAX6675)
| Part Number | NA |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.005600 |
| Manufacturer | Made in China |
| Voltage (Min) | 3.3V |
| Voltage (Max) | 5V |
| Output Voltage | NA |
| Power | NA |
| Current (A) | 50m |
| Frequency | NA |
| Load Cell (kg) | NA |
| Output Type | Digital |
| Range | NA |
| Temperature Range (Min) | -20°C |
| Operating System | NA |
| Resistance Value (Ohm) | NA |
| Baud Rate | NA |
| Interface | NA |
| Num of Pin's | 5 |
| Diameter | NA |
| Size (mm) | 15X28 X 3 |
Write Your Own Review