We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Intel Edison Compute Module (IoT)
PKR 11,900.00
SKU
MD-00531
- Buy 3 for PKR 11,305.00 each and save 5%
- Buy 10 for PKR 10,950.00 each and save 8%
- Buy 50 for PKR 10,710.00 each and save 10%
This is a compact computing platform that's small by design so you can easily integrate it into projects.
This is a compact computing platform that's small by design so you can easily integrate it into projects. It's primarily designed for "Internet of Things" projects and is pretty powerful for its small size. This has a bunch of features that makes it appealing for makers of all skill levels.It uses a 22 nm Intel (SoC) that includes a dual core, dual threaded Intel Atom CPU at 500MHz and a 32-bit Intel Quark microctroller which runs at 100 MHz. It's a lot of power for a board that's about the size of an LED Matrix.
FEATURES:
- Bluetooth and Wi-Fi connectivity
- Kernel image based on Linux kernel 3.10.17
- U-boot second stage bootloader
- It supports 40 GPIOs
- Intel cloud connectivity middleware
- Dual Core Atom CPU 500MHz
- Single Core Quark MCU 100MHz
- RAM: 1GB LPDDR3 POP Memory (2 channel 32bits 800MT/sec)
- Flash Storage: 4GB eMMC (v4.51 spec)
- WiFi: Broadcom 43340 802.11 a/b/g/n; Dual-band (2.4 and 5GHz); On board antenna or external antenna (see various configurations)
- Bluetooth: BT 4.0 + 2.1 EDR
- Support for more than 30 industry-standard I/O interfaces via a 70-pin connector
- Support for Yocto Linux, Arduino, Python, Node.js, and Wolfram
SPECIFICATIONS:
- Input: 3.3V - 4.5V
- Output: 100mA ,3.3V and 100mA ,1.8V
- No Radios: 13mW
- Bluetooth: 21.5mW
- WiFi: 35mW
- SD Card - 1 Interface
- UART - 2 Controllers (1 full flow control, 1 RX/TX)
- I2C - 2 Controllers
- SPI - 1 Controller with 2 chip selects
- I2S - 1 Controller
- GPIO - Additional 12 (with 4 capable of PWM)
- USB 2.0 - 1 OTG Controller
- Clock Output - 32kHz, 19.2MHz
PHYSICAL DIAGRAM:

RELATED DOCUMENTS:
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Intel Edison Compute Module (IoT)
| Part Number | NA |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.020000 |
| Manufacturer | Intel® |
| Model Number | Intel Edison Compute Module (IoT) |
| Voltage (V) | 3.3~4.5 |
| Current (A) | 100m |
| Power | NA |
| Processor | Dual Core Atom CPU @ 500MHz |
| Frequency | 500MHz |
| Operating System | Yocto Linux, Arduino, Python, Node.js, and Wolfram |
| Temperature Range (Min) | -40°C |
| Bluetooth Interface | Yes |
| Interface | I2C, SPI |
| Size (mm) | NA |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Intel Galileo Gen 2 Development Board 400MHzSpecial Price PKR 18,900.00 Regular Price PKR 24,500.00 -
Intel Edison With Arduino Breakout KitPKR 17,500.00