We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Figaro Carbon Monoxide Gas Sensor TGS 822
Special Price
PKR 915.00
Regular Price
PKR 1,130.00
SKU
MD-00449
The sensing element of Figaro gas sensors is a tin dioxide (SnO2) semiconductor which has low conductivity in clean air.
The sensing element of Figaro gas sensors is a tin dioxide (SnO2) semiconductor which has low conductivity in clean air. In the presence of a detectable gas, the sensor's conductivity increases depending on the gas concentration in the air. A simple electrical circuit can convert the change in conductivity to an output signal which corresponds to the gas concentration.
The TGS 822 has high sensitivity to the vapors of organic solvents as well as other volatile vapors. It also has sensitivity to a variety of combustible gases such as carbon monoxide, making it a good general purpose sensor.
FEATURES:
- High sensitivity to organic solvent vapors such as ethanol
- High stability and reliability over a long period
- Long life and low cost
- Uses simple electrical circuit
- Detectable Gases: carbon monoxide, ammonia, sulfur dioxide, alcohol, petrol, etc. Suitable for smoke and alcohol detectors.
PHYSICAL DIAGRAM:

RELATED DOCUMENTS:
APPLICATIONS:
- Breath alcohol detectors.
- Gas leak detectors/alarms.
- Solvent detectors for factories.
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Figaro Carbon Monoxide Gas Sensor TGS 822
| Part Number | NA |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.002750 |
| Manufacturer | Made in China |
| Voltage (Min) | 5V |
| Voltage (Max) | 10V |
| Power | 650mW |
| Current (A) | NA |
| Display Resolution (Pixels) | NA |
| Frequency | NA |
| Output Type | Digital and Analog |
| Range | NA |
| Temperature Range (Min) | -40°C |
| Measurement Time | NA |
| Sensor Type | Gas Sensor |
| Baud Rate | NA |
| Interface | NA |
| Diameter | NA |
| Size (mm) | NA |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Infrared CO2 Gas Sensor Module (OGM220)PKR 9,650.00 -
CO Carbon Monoxide Coal Gas Detection Sensor Module - MQ7Special Price PKR 280.00 Regular Price PKR 350.00

