Bourns: Trimmer POT Resistor 3/8" 47KOhms Sealed Vertical Adjust - 3296W-1-473LF
PKR 720.00
SKU
MD-02024
  • Buy 3 for PKR 684.00 each and save 5%
  • Buy 10 for PKR 662.40 each and save 8%
Product Attribute Attribute Value
Bourns
Product Category: Trimmer Resistors - Through Hole
Multiturn
25
47 kOhms
Top Cross
500 mW (1/2 W)
300 V
10 %
100 PPM / C
Vertical Adjustment
- 55 C
+ 125 C
Element Type: Cermet
Height: 10.03 mm
Length: 9.53 mm
Mounting Style: PCB Mount
More Information
Part Number 3296W-1-473LF
Manufacturer Bourns
Weight (KG) 0.001000
Packing Unit 1 Piece
Resistance Value (Ohm) 47K Ohm
Power Rating 0.5W (1/2W)
Tolerance 10%