Bourns - Rotary Potentiometer, Wirewound, 20 kohm, 10 Turns, 3590S-2-203L
PKR 2,150.00
SKU
MD-01225
  • Buy 5 for PKR 1,990.00 each and save 7%
  • Buy 25 for PKR 1,895.00 each and save 12%
20k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 10 Turn Wirewound 2W Solder Lug
  • 7/8inch round potentiometer
  • Plastic or metal shaft and bushing
  • Sealing is IP65 rated (fully sealed body)
  • 10 turns with high Rotational life
  • Resistance value ranges from 200 ohm to 100Kohm
  • ±5% tolerance
  • Power rating is 2W