We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Benro Double Action Ballhead IN00 With PU50 Plate
PKR 9,725.00
SKU
MD-00884
- Buy 5 for PKR 9,240.00 each and save 5%
- Buy 10 for PKR 8,750.00 each and save 10%
Benro Double Action Ballhead IN00 With PU50 Plate
The IN00 Single Action Ball Head has an Arca-type compatible quick-release system with an included PU50 QR plate. It can hold up to 11 lb, stands 3" high, and weighs 7.4 oz. A large locking knob controls the ball's motion and the 360° panning. A numbered scale on the base helps you accurately repeat pans, and a bubble helps ensure that the head is level to the horizon.
FEATURES:
- Load Capacity: 11 lb
- Max Height: 3"
- Weight: 7.4 oz
- Arca-Type Compatible
- 360° Pan
- PU50 QR Plate
- Arca-Type Compatible
- Bubble Level
SPECIFICATIONS:
- Load Capacity: 11 lb (5 kg)
- Ball Sphere Diameter: 0.9" (24 mm)
- Tripod Mount Thread Size: 3/8"-16
- Height: 3" (77 mm)
- Maximum Diameter: 1.3" (34 mm)
- Weight: 7.4 oz (210 g)
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Benro Double Action Ballhead IN00 With PU50 Plate
| Weight (KG) | 0.210000 |
|---|---|
| Manufacturer | Benro |
| Model | IN00 |
| Maximum Height | 3-Inch |
| Minimum Height | NA |
| Load Capacity | 5kg |
| Diameter | 1.3" (34 mm) |
| Ball Diameter | 0.9" (24 mm) |
| Quick Rlease Plate | Yes |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Weifeng Tripod WF-573PKR 42,750.00 -
Kingjoy DSLR Tripod VT-3500PKR 33,300.00 -
KingJoye Camera Tripod AK-287PKR 15,000.00