We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
3D Printer J-head Hotend Thermistor For 1.75mm / 3.0mm
As low as
PKR 1,410.00
Regular Price
PKR 1,600.00
Only %1 left
SKU
MD-00368
3D Printer J-head Hotend Thermistor For 1.75mm / 3.0mm
FEATURES:
- Thermistor: 100K NTC B 3950 ± 1%, 1m long
- With free Copper Cap
- Heat tube: 12V
- Tube Power: 40W
- Tube Size: 1m Long
(Please tell us Thermistor which you want, 1.75 mm or 3.0 mm)
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X 3D Printer J-head Hotend Thermistor For 1.75mm / 3.0mm
| Manufacturer | Made in China |
|---|---|
| Voltage (V) | 12 |
| Power | 40W |
| Material | Aluminium |
| Structure | Thermistor 100K NTC B 3950 ± 1% |
| Nozzle Type | 0.2mm/0.3mm/0.4mm |
| Shaft Bore Size | NA |
| Diameter | NA |
| Size (mm) | 1m LONG |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Thermistor Extruder MK9 For 1.75mm FilamentPKR 6,900.00 -
Thermistor Extruder MK8 For 1.75mm FilamentSpecial Price PKR 5,800.00 Regular Price PKR 6,000.00




