Zettler Power Relay AZ2151-1A-24DE (24V/40A)
Special Price PKR 510.00 Regular Price PKR 645.00
Only 3 left
SKU
MD-01000
FEATURES:
  • 40 Amp switching capability
  • DC coils to 120 VDC
  • Life expectancy to 10 million operations
  • Class B insulation standard
  • Available with an epoxy seal for automatic wave soldering and immersion cleaning
SPECIFICATIONS:
  • Model No: AZ2151-1A-24DE
  • RoHS: Yes
  • DC Coil Voltage: 24 V
  • Relay Construction: Non-Latching
  • Contact Material: Silver Cadmium Oxide
  • Number of Terminals: 5
  • Coil Current: 36.36 mA
  • Coil Resistance: 660 Ohm
  • Contact Arrangement: SPST-NO
  • Maximum Pick-Up Voltage: 18 VDC
  • Minimum Dropout Voltage:>2.4 VDC
  • Mounting: Through Hole
  • Operating Temperature: -55 to 100 °C
  • Maximum AC Switching Voltage: 300 V
  • Operate Time: 8 ms
  • Maximum DC Switching Voltage: 30 V
RELATED DOCUMENTS:
PACKAGE INCLUDES:
  • 1 X Zettler Power Relay AZ2151-1A-24DE (24V/40A)
More Information
Weight (KG) 0.024400
Manufacturer Zettler
Model Number AZ2151-1A-24DE
Voltage (V) 24
Input Current NA
Power NA
Current (A) 40
Temperature Range (Min) -55°C
Temperature Range (Max) 100°C