YHDC: Split Core Non-invasive AC Current Transformer 1V 0~100A - SCT-013-000
PKR 1,350.00
SKU
MD-00511-100
  • Buy 3 for PKR 1,282.50 each and save 5%
  • Buy 10 for PKR 1,242.00 each and save 8%
  • Buy 50 for PKR 1,215.00 each and save 10%
Current transformers (CTs) are sensors that are used for measuring alternating current.
Applications Of 100A Non-invasive AC Current Sensor:
  1. Suitable for the current measuring.
  2. Monitoring and protection of AC motor
  3. Lighting equipment
  4. Air compressor
Package Includes Non-invasive AC Current Sensor:
  1. 1 x YHDC AC Current sensor Module.
Features Of 100A Non-invasive AC Current Sensor:
  1. Core Material: Ferrite
  2. External Material : ABS
  3. Input Current : 100A/30A/10A
  4. Frequency: 50HZ-150KHZ
  5. Opening Size: 13 x 13mm/ 0.5″ x 0.5″(L*W)
  6. Output Plug 3.5mm
  7. Dielectric Strength 6000V AC/1min
  8. Working Temperature -25-70°C
  9. Cable Length : Approx. 1.18m/ 45.4″
  10. Total Size : Approx. 60 x 30 x 20 mm.
More Information
Part Number SCT013-000 ||SCT013-030 || SCT013-010
Manufacturer Made in China
Weight (KG) 0.020000
Input Current 0~100A AC