Xi'an: Micro D-Sub 37-Pin Female Socket Connector - J30J-37ZKNP5-J
PKR 7,850.00
Only 9 left
SKU
MD-01728
  • Buy 3 for PKR 7,457.50 each and save 5%
  • Buy 10 for PKR 7,222.00 each and save 8%
J30J 37pins with Micro D-sub Miniaturized Rectangular Connector
J30J connector' shell is aluminum alloy, contact space is 1.27mm, apply to the wire core section area is 0.1-0.15mm squared. It meets the requirements of MIL-DTL-83513. With the small install space, light weight , reliable connect, excellent electromagnetic scree, good earthquake resistance, etc. it is widely used in small space required electronic equipment and apparatus.
 Features:
² 0.635mm,1.27mm,1.91mm contact spacing
² 1, 2, 3 ,4-raw options
² 9-100contacts
² MIL-DTL-83513 qualification
² Straight, right-angle models choice
² Space and weight saving.
² Excellent resistance to shock and vibration.
² Low contact resistance, high current capability, high dielectric strength.
² Custom designed connectors and cable assemblies.
Applications:
² Avionics, radars
² Missiles and guidance systems
² On-board equipment
² Telecommunication systems
² Navigation systems
² Research centres
² Medical applications
² Cable to Cable
² Board to Cable
² Surface Mount (SMT) Board to Cable
Specification:
Technical Characteristics
Rated Current
3A
Insulation Resistance
≥ 5000 MΩ
Dielectrics Voltage-resistance
800V
Mechanical life
500 cycles
Environmental Conditions
Environmental Temperature
-55℃ ~ + 125℃
Vibration
10Hz~ 2000Hz  196m/s²