We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Water Flow Hall Effect Sensor YF-S401 (0.3-6L/Min)
PKR 670.00
SKU
MD-00463
- Buy 3 for PKR 636.50 each and save 5%
- Buy 10 for PKR 616.40 each and save 8%
- Buy 50 for PKR 569.50 each and save 15%
Water Flow Hall Effect Sensor YF-S401 (0.3-6L/Min)
Water flow sensor consists of a plastic valve body, a water rotor, and a hall effect sensor - when water flows through, the internal rotator will change its speed with different rate of flow and hall effect sensor outputs the corresponding pulse signal. Use with laser cutters or CNC to measure if and how much water is flowing through laser tube or CNC spindle for cooling.
SPECIFICATIONS:
- Working Voltage: DC 5V~24V
- Maximum Working Current: 15mA @ 5V DC
- Flow Rate Range: 0.3~6L/min
- Connection: 6mm (external diameter)
- Inlet Water Pipe Diameter: 2.5-4mm
- Load Capacity: ≤10mA (DC 5V)
- Liquid Temperature: ≤120℃
- Operating Humidity: 35%~90%RH
- Water Pressure: ≤2.0MPa
- Storage Temperature: -25~+ 80℃
- Storage Humidity: 25%~95%RH
PIN CONFIGURATIONS:
- Red: Power In
- Black: Ground
- Yellow: Signal Output
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Water Flow Hall Effect Sensor YF-S401 (0.3-6L/Min)
| Part Number | YF-S401 |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.020000 |
| Manufacturer | SeeedStudio |
| Product Availability | In Stock |
| Voltage (Min) | 5V |
| Voltage (Max) | 24V |
| Power | NA |
| Current (A) | 15m |
| Display Resolution (Pixels) | NA |
| Frequency | NA |
| Output Type | NA |
| Range | 0.3-6L/Min |
| Temperature Range (Min) | -40°C |
| Measurement Time | NA |
| Sensor Type | Water Flow Hall Effect Sensor |
| Baud Rate | NA |
| Interface | NA |
| Diameter | NA |
| Size (mm) | NA |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Magnetic Stainless Steel Water Flow Switch SensorPKR 3,800.00