Turnigy: Lithium Ion Polymer LIPo Battery Pack 1000mAh 11.1V 3S 20C - T1000.3S.20
PKR 4,450.00
SKU
MD-01820
  • Buy 3 for PKR 4,227.50 each and save 5%
Turnigy batteries are equipped with heavy-duty discharge leads to minimize resistance and sustain high current loads. Turnigy batteries stand up to the punishing extremes of aerobatic flight and RC vehicles. Each pack is equipped with JST 2 pin and JST-XH style balance connectors. All Turnigy Lipoly batteries packs are assembled using IR matched cells.
You won’t find a better deal in Lipoly batteries anywhere!
Spec.
Minimum Capacity: 1000mAh
Configuration: 3S1P / 11.1v / 3Cell
Constant Discharge: 20C
Peak Discharge (10sec): 30C
Pack Weight: 87g
Pack Size: 77 x 33 x 20mm
Charge Plug: JST-XH
Discharge Plug: JST 2 pin